Lakers ve Clippers evlerini son kez paylaşmaya hazır

Birumut

New member
On sezon önce Clippers, Batı Konferansı'ndaki dört rakibini ziyaret ederek sezon öncesi hazırlıklarını başlatmıştı. Kendi sahalarının kapılarını açmadan önce Portland, Utah, Sacramento ve son olarak Phoenix'e gittiler.

Taraftarların heyecanlanmak için pek çok nedeni vardı; takım, sezon dışında koçluk yapması için Doc Rivers'ı işe aldı ve sezona gerçek bir yarışmacı olarak girmek üzereydi. Rivers, sezonun kendilerine ait olacağını hissetti. Ve onların arenası da bunu yansıtmalı.

Bu nedenle Clippers, Staples Center'da Lakers'ın şampiyonluğunu ve tüm zamanların en iyi oyuncularının emekli sayılarını kutlayan pankartları kapattı ve bunun yerine Chris Paul, Blake Griffin ve Clippers'ın geri kalan kısmının resimlerini öne çıkardı.

Rivers, sezon öncesi iç saha açılışından önce “Buna bir pankart olayı olarak bakmadım” dedi. “Ben buna adamlarımızı ayağa kaldırmak olarak bakıyorum. … Oynadığımızda burası bizim arenamızdır. Adamlarımızı görmenin iyi olacağını düşündüm. Onlara saygısızlık etmek istemem ama bildiğim kadarıyla oynadığımız yer Clipper arenası oluyor.”

Ancak bu kesinlikle bir pankarttı; Clippers sonunda NBA'in iki takımın aynı arenayı paylaştığı en tuhaf emlak ortaklıklarından birine “Yeter” dedi.

Clippers koçu Tyronn Lue Salı günü yaptığı açıklamada, “Çok fazla baskıya maruz kaldı ama bu mantıklı” dedi. “Lakers'ın şehir için ne anlama geldiğini ve neler yaptığını anlıyoruz, ancak bizim için ev diyebileceğimiz ve rahat edebileceğimiz bir yere sahip olmak bence yapılacak en doğru şeydi.”

Condor Chuck, 2021'de Staples Center'da oynanacak Clippers-Trail Blazers maçı için maç öncesi şenlikler sırasında sahanın ortasında pankart sallıyor.

(Robert Gauthier / Haberler)

Rivers ve Clippers'ın 2013'teki kararı bu birlikte yaşama hikayesinde sadece bir bölüm. Takımların bu bahardaki play-off'larda karşılaşmaması durumunda Çarşamba günü son bölüm olacak.

Clippers, Lakers'ı son kez konuk edecek; Lakers, gelecek sezon Inglewood'daki yeni Intuit Dome'a taşınacak olan Clippers'la birlikte kendi sahalarında maçlarını oynayacakları binada son kez konuk olacak. Lakers (31-28, Batı'da dokuzuncu) bu sezon oynadığı üç maçın ikisini kazandı. Clippers (37-19, Batı dördüncüsü), sol dizindeki ağrı nedeniyle üst üste ikinci maçına çıkmayacak olan All-Star forveti Paul George'dan yoksun kalacak.

“Evet, tuhaf. Lakers guardı D'Angelo Russell, Crypto.com Arena'daki yol maçları hakkında şunları söyledi. “…Eve gidiyorsun ve evin yeniden dekore ediliyor. Sadece farklı görünüyor.”

İki takım, arenanın açıldığı 1999 yılından bu yana 97 kez karşılaştı ve Clippers serinin 50-47 avantajını elinde tuttu. Lakers'ın normal sezon galibiyetlerinden biri 2020'de Orlando, Fla.'da geldi ve Clippers, Çarşamba günkü final öncesinde Staples Center/Crypto.com Arena'da 50-46'lık skoru elde etti.

Herkesin anlayabileceği kadarıyla hiçbir NBA takımı bu tür bir ortak varoluşa sahip olmadı. Clippers kanadı Norman Powell'ın belirttiği gibi, Raptors gibi ligin her yerindeki takımlar, NHL takımlarıyla alanlarını paylaşıyor. Ancak hokeyden basketbola geçiş, bir NBA takımından diğerine geçişten farklıdır.

Lakers ve Clippers maçları arasında geçiş yapmak için kısmi yapılacaklar listesi şu şekildedir: ana salonun içindeki ve binanın dışındaki sütunların kaplamalarını değiştirmek; mahkemeyi değiştirin; sepetleri değiştirin; farklı saha kenarındaki koltukları ve hakem masasını yapılandırın; ürün standlarını güncellemek; TV kamyonlarını ve sabit kameraları değiştirin; ve ev sahibi takım için sahaya giden tüneli yeniden dekore edin.

Clippers'ın sahası, Lakers'ın sahasından 3 metre daha uzun ve 2 metre daha geniştir ve 34 tane daha ahşap panele sahiptir.

Nihai sonuç, arenada iki takımın çok fazla sürtüşme olmadan başarılı bir şekilde barındırılmasına yol açtı.

“Eve varmaları gerekiyordu. Mantıklı. Lakers'ın yıldızı LeBron James, “Burayı mümkün olduğu kadar 'ev' haline getirmek istiyorlar” dedi. “Ve sanki bir yol oyunu gibi geliyor. Işıklandırmaları farklı, saha farklı, koltuklar farklı görünüyor; bunların hepsi farklı. Bir yol oyunu gibi geliyor ama seyahat etmenize gerek yok. Sanki bir yol maçına gidiyormuşsunuz gibi geliyor.”

Takımlar birbiriyle oynadığında oyuncular için başka ince değişiklikler de oluyor. Arenanın altındaki otopark Lakers-Clippers maçları sırasında iki kat daha dolu oluyor.

Austin Reaves, “Arabanızı almak iki kat daha uzun sürüyor” diye şaka yaptı. “Yani, arabası (James'i işaret ederek) orada kalabilir. Muhtemelen benimkini üst kata taşıyorlar.”

Oyun öncesi rutinler değişiyor. Ev sahibi takımın ağırlık odasına erişimi vardır, “ziyaretçiler” depolama alanındaki geçici ağırlık odasını kullanmak zorundadır. Sahaya erişim süreleri farklıdır, özellikle de James gibi hazırlanmak için çok erken gelen oyuncular için.

Russell en tuhaf tuhaflıklardan birine dikkat çekti: Lakers, Crypto.com Arena'da konuk takım olduğunda, soyunma odasından birkaç adım ötedeki sahaya giden tüneli kullanamıyorlar. Bunun yerine ziyaretçi tünelini kullanmak zorundalar, bu da saha içinde ve dışında Clippers soyunma odasının, hem hokey soyunma odalarının hem de normal ziyaret NBA soyunma odasının önünden geçmeleri anlamına geliyor.

“Tünelden çıkmak muhtemelen en tuhaf şey” dedi, “sonuna kadar gitmemiz gerekiyor [around].”

Sadece birkaç yüz ekstra adım olabilir ama geceyi biraz kötü hissettirecek kadar farklı.

Powell, “Demek istediğim kesinlikle farklı bir his” dedi. “Her iki organizasyonun da sahaya kendi sahasında kendi dokunuşlarını katma konusunda iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum, maç kendi sahasında ve biz birbirimize karşı oynuyoruz. Bir Laker maçı olduğunda, tribünlerin karartılmasıyla biraz daha karanlık ve samimi oluyor ve odak noktası hoşuma gidiyor, tüm ışıkların sahada olduğunu görebiliyorsunuz. Clippers'ta herkesin herkesi oyuna dahil etmeye ve farklı şeyler yapmaya çalıştığı daha kapsayıcı bir ortam var.

“İçeriye girdiğinizde, Lakers'ın takımı için yaptığı kurulumlar ve bizim yaptıklarımız kesinlikle farklı bir duygu.”

Aydınlatma en büyük farktır ve bu da garip bir şekilde büyük bir benzerlik olarak başlamıştır. 2006-07 sezonuna kadar takımlar, Staples Center'da aynı aydınlatmayı kullanıyordu; ta ki Lakers, sahaya ve ilk birkaç koltuk sırasına odaklanan, halen kullandıkları tiyatro aydınlatmasını benimseyene kadar. Clippers, 2014 yılında daha parlak bir LED aydınlatma kullanmaya başladı.

Intuit Dome'un Ocak ayında inşaat halindeyken sepet payandasını ve tribünleri gösteren bir görünümü.

Intuit Dome'un Ocak ayında inşaat halindeyken sepet payandasını ve tribünleri gösteren bir görünümü. Clippers 2024-25 sezonunu burada açacak.

(İrfan Han / Haberler)

“Elbette kendi sahalarında oynadıkları maç onlar için farklı bir duygu. James, Staples veya Crypto'ya benzemiyor, dedi.

Lakers ve Clippers'ın play-off'larda karşılaşmayacağını varsayarsak, tüm bu tuhaflıklar yakında ortadan kalkacak ve her takımın kendi sahası olacak.

Kimseyi kandırmanıza gerek kalmayacak.

“Ortaya çıkmak ve bunu yapmak zorunda kalmak tuhaf. Çaylak yılımda bunu yaptım, geri döndüm ve hala yapıyorum. Russell, öyle olduğunu söyledi. “Sen ayarla. Ve bu normun ne olduğunu biliyorsunuz ve ona uyum sağlıyorsunuz.

“Açıkçası yolda bir değişiklik var ve bunun Lakers ve Clippers oyuncuları ve taraftarlar için iyi olduğunu düşünüyorum.”

Times yazarlarından Broderick Turner bu rapora katkıda bulundu.