Sifir atik yönetimi nedir ?

Ozkul

Global Mod
Global Mod
Sifir Atik Yonetimi Nedir?

Gunumuzde kuresel cevresel problemlerin onemli bir bolumunun uretilen atklarn olusturdugu dikkate alnrsa, sifir atk yonetimi cevre koruma calsmalarnn onemli bir parcas olarak gorulmektedir. Sifir atk yonetiminin amac, atklarn uretim asamasndan baslayarak, geri donusumune kadar olan tum sureci kontrol etmek, tehlikeli atklarn uretimini azaltmak ve geri donusume yonelik calsmalara destek olmaktr. Sifir atk yonetimi, atklarn uretimden itibaren planlanmas ve uretim surecinde azaltlmasn iceren bir yaklasm olarak tanmlanmaktadr.

Sifir Atk Yonetiminin Temel Kavramlar

Sifir atk yonetiminin temel kavramlar, uretim surecinde atklarn azaltlmas, onlenmesi, geri donusumu ve cevresel faydalarnn artrlmasdr. Sifir atk yonetiminin en temel kavramlarndan biri, uretim surecinde atklarn azaltlmasdr. Uretim surecinde atklar azaltmak, dogal kaynaklarn daha az tuketilmesini ve uretim maliyetlerinin dusurulmesini saglar. Sifir atk yaklasm, uretim surecinde atklarn onlenmesi veya azaltlmas gibi cesitli cevresel etkinlikleri icerir.

Sifir Atk Yonetiminin Diger Kavramlar

Sifir atk yonetiminin diger kavramlar arasnda geri donusum, yeniden kullanma, kaynak tasarrufu ve cevre koruma saylabilir. Geri donusum, atklarn uretim surecinde uretilen materyallerin tekrar kullanlmasn saglayan bir surectir. Geri donusum, atklarn uretim surecinden itibaren planlanmasn ve cevresel etkilerini azaltmay amaclar. Yeniden kullanma, atklarn tekrar kullanmn saglayan bir surectir. Kaynak tasarrufu, atklarn uretim surecinde azaltlmasn ve tekrar kullanmn saglayarak, uretim maliyetlerini dusurmeyi amaclayan bir yaklasmdr. Cevre koruma ise, sifir atk yaklasmnn cevreye olan etkilerini azaltmak icin gelistirilen cesitli calsmalar icerir.